دلایل ریزش چاه فاضلاب

دلایل ریزش چاه فاضلاب و راه های جلوگیری از نشست چاه

دلایل ریزش چاه فاضلاب یکی از مهم ترین مواردی می باشد که هر همه باید از آن مطلع باشند تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری گردد. عدم توجه به این مسئله خطرات جانی و مالی زیادی را به همراه دارد که متاسفانه در طول سال بارها شاهد آن هستیم. خدمات فنی سما ارائه دهنده خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه در تهران در ادامه به دلایل ریزش چاه فاضلاب و راه های جلوگیری از نشست چاه خواهد پرداخت.

دلایل ریزش چاه فاضلاب

در صنعت ساختمان سازی استانداردها و اصول متعددی وجود دارد که رعایت آنها کاملا الزامی می باشد و عدم توجه به این موارد می تواند در نهایت نتیجه مطلوبی را به همراه نداشته باشد. دلایل ریزش چاه فاضلاب تا حد زیادی به عدم رعایت استانداردها در مرحله ساخت و نصب لوله و اتصالات مرتبط می باشند. مهم ترین دلایل نشست چاه و ریزش آن شامل موارد زیر می باشد:

عدم رعایت شیب استاندارد لوله ها

برای تسهیل عبور و حرکت سیالات در لوله های فاضلاب و انتقال صحیح آنها به چاه، لازم است در ابتدا و انتهای مسیر لوله شیب استانداردی در نظر گرفته شود. در حالت کلی ابتدا تا انتهای لوله های فاضلاب باید بین 2 تا 7 درصد باشد که نتیجه این کار حرکت فاضلاب با سرعت 20 تا 70 سانتی متر بر ثانیه خوهد بود. علاوه براین، قطر لوله ها در سراسر مسیر فاضلاب باید یکسان باشد. در نتیجه از تجمع فاضلاب در لوله ها و عدم انتقال آنها به درون چاه جلوگیری می گردد. متاسفانه این مسئله مخصوصا در ساختمان های قدیمی و بناهایی که بدون مجوز ساخته میشوند به وفور مشاهده میگردد که به مرور منجر به نشست چاه فاضلاب خواهد شد. به طوریکه می توان گفت یکی از اصلی ترین دلایل نشست در ساختمان های قدیمی عدم رعایت شیب لوله ها می باشد.

لوله های چدنی فاضلاب

لوله و اتصالات موجود در بازار دارای تنوع زیادی می باشند و هر یک دارای مزایا و معایب خاصی می باشد. برخلاف سالهای اخیر که در اغلب مواقع از لوله های پلاستیکی در لوله کشی فاضلاب استفاده میشود، در گذشته لوله های چدنی رواج زیادی داشتند. با گذر زمان املاح موجود در فاضلاب در دیواره لوله های چدنی رسوب کرده و مانع از حرکت فاضلاب می گردند.

جلوگیری از ریز چاه فاضلاب

مسدود شدن لوله و اتصالات

با گذر زمان به دلایل مختلف ممکن است اتصالات و زانوها و محل چرخش لوله مسدود گردد که از مهم ترین آنها می توان به تجمع زیاد مو و پرز فرش و نخ اشاره نمود. قرار گرفتن توده های انباشته شده از این مواد زائد منجر مخصوصا در زانو و اتصالات رخ می دهد.

کاهش قطر لوله ها به دلیل تجمع مواد زائد

قرار گرفتن چاه فاضلاب در حیاط منازل باعث میشود حجم زیادی از گل و لای و شاخه و برگ و تکه های بزرگ از زباله وارد آن شود. علاوه براین، از لوله های آشپزخانه و سرویس بهداشتی نیز ممکن است تکه های مواد غذایی و همچنین دستمال توالت وارد لوله ها شوند. این مواد به مرور در دیواره لوله ها تجمع کرده و باعث میشود قطر لوله ها تا حد زیادی کاهش پیدا کند. در نتیجه عبور فاضلاب از آنها با مشکل مواجه می گردد.

عدم تخلیه به موقع چاه از اصلی ترین دلایل ریزش چاه فاضلاب

چاه های فاضلاب که فاضلاب شهری متصل نمی باشند، دارای ظرفیت مشخصی هستند. به طوریکه به مرور سطح فاضلاب در آنها بالا آمده و نیاز به تخلیه چاه در آنها کاملا ضروری می باشد. عدم توجه به تخلیه به موقع چاه فاضلاب از اصلی ترین دلایل ریزش و نشست چاه می باشد. چون فاضلاب موجود در چاه سرریز کرده و به دیواره ها فشار زیادی وارد نموده و در نهایت منجر به ریزش و نشست چاه فاضلاب خواهد شد. عدم تخلیه به موقع چاه ها مسئله بسیار مهمی می باشد چون می تواند از بروز مشملاتی از قبیل نشست ساختمان ها و ایجاد ترک بر روی دیوارها تا حد زیادی جلوگیری کند.

نشست چاه فاضلاب

عمر زیاد چاه فاضلاب

چاه های فاضلاب مانند سایر بخش های ساختمان دارای طول عمر مفید مشخصی می باشد و بازسازی و ترمیم آنها لازم است در بازه های زمانی مشخص انجام شود. به عبارت دیگر، عدم ترمیم چاه فاضلاب باعث میشود دیواره های آن ضعیف شده و توانایی تحمل فشار را نداشته باشند. عمر زیاد چاه فاضلاب از رایج ترین دلایل نشست چاه می باشد که در ساختمان های قدیمی به وفور دیده میشود.

راه های جلوگیری از نشست چاه

نشست و ریزش چاه فاضلاب یکی از بزرگترین تهدیدها برای جان و مال انسان به شمار می رود و با توجه به اینکه همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، لذا لازم است با راه های جلوگیری از نشست چاه آشنا شوید که عبارتند از:

تخلیه چاه در زمان مناسب

همان طور که اشاره شد، از اصلی ترین دلایل ریزش چاه فاضلاب، عدم تخلیه آن در زمان مناسب می باشد. لذا بهتر است به نشانه هایی همچون برگشت فاضلاب به بیرون از چاه آشپزخانه، توالت و حمام و حیاط توجه شود.

بررسی وضعیت دیوار، سقف و کف ساختمان

وجود نم و رطوبت در دیوار و کف ساختمان، ایجاد ترک در دیوارهای مجاور چاه فاضلاب و نشت آب از زیر کفپوش های ساختمان همگی می تونند نشانه های پر شده چاه فاضلاب باشند.

اطلاع از محل چاه قبل از تخریب ساختمان

در بسیاری از مواقع به منظور بهبود ساختمان و تغییر طراحی و اضافه یا کم کردن اتاق ها و غیره نوسازی و بازسازی هایی در بخش های مختلف آن انجام میشود. عدم اطلاع کارگران از محل دقیق چاه های فاضلاب در بسیاری از مواقع منجر به ریزش چاه فاضلاب می گردد. لذا پیشنهاد می کنیم کارگران را از محل دقیق چاه ها در سراسر ساختمان مطلع سازید.

ریزش چاه های قدیمی

لایروبی برای جلوگیری از نشست چاه های قدیمی

با استفاده مداوم از چاه های فاضلاب حجم زیادی از چربی و گل و لای وارد چاه شده و به مرور بر روی دیواره ها و کف چاه ته نشین می گردند. وجود این لایه های انباشته شده به مرور تاثیر منفی بر جذب چاه گذاشته و از نفوذ آب به درون زمین جلوگیری می کند. در نتیجه خیلی زود چاه پر شده و نیاز به تخلیه دارد. در این شرایط بهتر است برای جلوگیری از ریزش چاه از افراد و تیم های حرفه ای بخواهید تا لایروبی را انجام دهند. علاوه بر زنده شدن مجدد چاه، با لایروبی حجم زیادی از خرابی هایی که در دیواره های چاه ممکن است بوجود آمده باشد مشخص شده و می تون آنها را برطرف نمود.

نشانه های چاه در حال ریزش

برای جلوگیری از ریزش چاه و وارد کردن خسارت های زیاد، شناسایی نشانه های آن و اقدام برای برطرف کردن مشکلات موجود می باشد. یکی از آسان ترین راه ها برای تشخیص چاه در حال ریزش این است که در زمان وارد شدن آب به چاه فاضلاب، به صداهایی که از کف ساختمان به گوش میرسد گوش کنید. اگر احساس کردید که آب در حال ریزش از ارتفاع می باشد، این به معنای ریزش چاه و پر شده آن بوده و بلافاصله لازم است نسبت به تخلیه آن اقدام کنید. نشست اطراف چاه، ایجاد نم و رطوبت در دیوار و کف پوش ها و مواردی که در ابتدای متن به آن اشاره شد از دیگر نشانه های چاه در حال ریزش می باشند.

تخلیه چاه فوری، شبانه روزی

با توجه به اهمیت بسیار زیاد سرعت عمل داشتن در تخلیه چاه های پر شده، لذا گروه خدمات فنی سما با تیمی از افراد حرفه ای و تجهیزات کاملا بروز آماده ارائه خدمات تخلیه چاه فوری و شبانه روزی حتی در روزهای تعطیل سال می باشد. برای برقراری ارتباط با این تیم در مناطق مختلف تهران می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

خدمات ما

تعمیر توالت فرنگی

سرویس توالت فرنگی

توالت فرنگی پس از مدتی خراب می شود و نیاز به تعمیر و سرویس پیدا می کند. سوالی که در ذهن شکل می گیرد این است که سرویس توالت فرنگی…
رفع نم و رطوبت ساختمان

رفع نم و رطوبت دیوار و سقف ساختمان

رفع نم و رطوبت ساختمان در تهران و حومه تشخیص دقیق علت بوجود آمدن نشتی که باعث نم و رطوبت شده تشخیص دقیق و نقطه‌ای محل نشت احتمالی لوله‌های آب…
لایروبی چاه

لایروبی و کف تراشی چاه فاضلاب

لایروبی چاهنیاز به لایروبی چاه فاضلاب دارید؟ در تهران ساکن هستید؟  ما چاه شما را در کوتاه ترین زمان لایروبی و تعمیر می کنیم خدمات لایروبی چاه و شبکه فاضلاب توسط مقنی…
حفر چاه آب و فاضلاب

حفر چاه نو

حفر چاهحفر چاه نو حفر چاه آب و فاضلاب در تهران (تضمینی و ارزان) حفاری چاه در کوتاه ترین زمان و بهترین کیفیت خدمات حفر چاه آب و فاضلاب دستی توسط…
تشخیص ترکیدگی لوله در تهران

تشخیص ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لولهآیا در پی تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله آب با دستگاه نشت یاب هستید ؟ ما مشکل نشتی لوله و نم دیوار را در کوتاه ترین زمان…
تخلیه چاه

تخلیه چاه

تخلیه چاهدر تهران ساکن هستید ؟ چاه فاضلاب شما پر شده ؟ ما چاه توالت را در کوتاه ترین زمان تخلیه می کنیم خدمات تخلیه چاه تهران با پمپ لجن کش و تانکرهای…
لوله بازکنی در تهران و حومه

لوله بازکنی

لوله بازکنیدر تهران ساکن هستید ؟ لوله فاضلاب شما دچار گرفتگی شده ؟ ما مشکل شما را در کوتاه ترین زمان حل می کنیم خدمات لوله بازکنی تهران با پیشرفته ترین…

مطالب مرتبط

فهرست