علت رسوب آب در لوله

3 علت رسوب آب در لوله + روش های رفع رسوب

علت رسوب آب در لوله فلزی و پلاستیکی در ساختمان های مسکونی و صنعتی را در سه مورد اصلی می توان جستجو کرد که همگی در نهایت منجر به تجمع املاح در جداره لوله ها شده اند. سختی زیاد آب، دمای بالای آب و فشار پایین آن از جمله مواردی هستند که می توانند باعث تشکیل لایه های رسوبی در لوله های آب شوند. با توجه به اینکه تا حد زیادی فشار آب و سختی و دمای آن خارج از کنترل ما می باشد، به همین دلیل در اغلب مواقع با مشکل گرفتگی لوله های آب و پکیج مواجه هستیم و به خدمات لوله بازکنی تهران نیاز پیدا می کنیم. در ادامه اصلی ترین دلایل رسوب گرفتن لوله ها و نحوه رسوب زدایی و رفع رسوب لوله آب گرم و پکیج و غیره را بررسی خواهیم کرد.

علت رسوب گرفتن لوله آب گرم

علت رسوب آب در لوله

آب در حالت طبیعی به دلیل عبور از لایه های خاکی زیر زمینی به مرور با املاح معدنی زیادی ترکیب میشود. به طوریکه حتی پس از فرآیند تصفیه آب نیز هنوز مقدار زیادی از کربنات کلسیم، سولفات منیزیم و سولفات کلسیم درون آب های آشامیدنی وجود دارد. این ترکیبات به مرور و به دلایل مختلف روی جداره لوله های آب تجمع پیدا نموده و اصطلاحا رسوب می کنند. چند دلیل و علت رسوب گرفتگی لوله های آب گرم و سرد در ساختمان وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

بالا بودن درجه سختی آب

یکی از بزرگترین چالش ها در تصفیه آب، کاهش درجه سختی آب می باشد. آب حاوی مقدار زیاد املاح معدنی را اصطلاحا آب سخت می گویند و می تواند برای سلامتی بدن تهدید جدی به شمار رود. املاح موجود در این آب ها نه تنها خاصیت شویندگی و کف کردن مواد صابونی را کاهش می دهد، بلکه در رسوب گیری لوله ها نیز تاثیر بالایی دارند.
عبور آب با درجه سختی بالا از لوله های پکیج و لوله آب گرم و غیره به مرور باعث میشود املاح آن روی جداره لوله ها تجمع پیدا نموده و تشکیل رسوب دهند. در محیط های صنعتی قبل از ورود آب به درون بویلر و منابع حرارتی، درجه سختی آنها کاهش پیدا می کند تا از رسوب گیری جلوگیری شود.

پایین بودن فشار آب

یکی دیگر از مواردی که به عنوان علت رسوب آب در لوله می توان به آن اشاره کرد، پایین بودن فشار آب است. متاسفانه در اغلب آپارتمان ها با مشکل پایین بودن فشار آب مواجه هستیم و به همین دلیل لوله های آب و پکیج ها خیلی زود دچار رسوب گرفتگی میشوند. عبور آب با سرعت پایین از لوله های آب فرصت را برای ته نشین شدن املاح موجود در آب روی جداره آنها فراهم می کند.

دمای بالای آب

اگر توجه کرده باشید، در اغلب مواقع لوله های پکیج و سیستم های گرمایشی و آبگرمکن ها بیشتر دچار رسوب گرفتگی میشوند. علت رسوب گرفتن لوله آب گرم این است که ساختار املاح معدنی در این شرایط خیلی زود متلاشی شده و ترکیبات مختلف از هم جدا میشوند. چون گرما و دمای بالا مهم ترین فاکتور برای از بین بردن پیوند شیمیایی میان ترکیبات مختلف موجود در آب به شمار می رود. لذا املاح موجود در لوله های آب گرم و پکیج ها شرایط بهتری برای ته نشینی و رسوب شدن را دارا هستند.

رسوب آب در لوله چه مشکلاتی بوجود می آورد؟

به احتمال زیاد روی لوله های آب گرم و سرد در ساختمان لایه های سفید رنگ را مشاهده کرده اید. این لایه ها در لوله های قدیمی بیشتر به چشم میخورد و عدم توجه به آنها می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. از جمله مشکلاتی که رسوب گرفتن لوله های آب ایجاد می کنند می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

ترکیدگی لوله آب دارای رسوب

در ساختمان های قدیمی ترکیدگی و سوراخ شدن لوله ها بسیار زیاد رخ می دهد که دلایل زیادی برای آن وجود دارد. علاوه بر نامرغوب بودن جنس لوله ها، رسوبات تشکیل شده روی جداره آنها می تواند به شدت در این زمینه نقش داشته باشد. این املاح منجر به خوردگی لوله های فلزی میشود و حتی لوله های گالوانیزه نیز در مدت طولانی می توانند مقاومت خود را در برابر خوردگی با رسوب از دست بدهند.
در محیط های صنعتی این رسوبات می توانند به شدت به بویلر و دیگ بخار و سایر تاسیسات آسیب وارد کنند و به همین دلیل باید در مدت زمان کوتاه از بین بروند.

حتما بخوانید: تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

گرفتگی لوله آب

یکی از اصلی ترین دلایل برای رسوب گیری لوله آب، جلوگیری از انسداد آنها در مسیر عبور آب است. با افزایش مقدار رسوب و ته نشین شدن آنها در کف و جداره لوله ها به مرور آب امکان عبور را پیدا نمی کند. رفع گرفتگی لوله آب نیاز به رسوب گیری دارد که زمان بر و هزینه بر است.

افزایش مصرف انرژی

هر چه لوله و مخازن آب دارای لایه های ضخیم تری از رسوب باشند، به همان نسبت گرم کردن آب درون آنها سخت تر انجام میشود. چون لایه های رسوب مانع از انتقال انرژی و حرارت میشود. به همین دلیل رسوب گرفتن لوله ها می تواند هزینه های مصرف انرژی را در منزل و محیط های صنعتی افزایش دهد.

تغییر طعم آب آشامیدنی

آب آشامیدنی باید بدون طعم و مزه و بو باشد و مقدار املاح موجود در آن نیز در حد استاندارد باید قرار بگیرد. در غیر این صورت به شدت می تواند به سلامتی آسیب وارد کند. عدم رفع رسوب لوله های آب به مرور باعث میشود طعم و بوی آب کمی تغییر پیدا نموده و وجود املاح منجر به بیماری شود.

تغییر طعم آب آشامیدنی در لوله دارای رسوب

نحوه رفع رسوب لوله آب

با توجه به مشکلاتی که رسوب موجود در لوله های آب به همراه دارد، رسوب گیری یکی از کارهای بسیار مهمی می باشد که نباید از آن غافل شد. برای رسوب زدایی لوله پلاستیکی و فلزی روش های مختلفی وجود دارد که بر اساس جنس لوله و نوع و مقدار گرفتگی ها می توان بهترین شیوه را انتخاب کرد. از کاربردی ترین روش های رفع رسوب لوله آب می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

سیستم رسوب زدایی و رفع گرفتگی لوله با پالس الکتریکی

با توجه به اینکه به درون لوله های آب و پکیج به سختی می توان دسترسی پیدا کرد، به همین دلیل بیشتر با نصب تجهیزات روی لوله تلاش میشود تا رسوب را جدا کرد. محلول های رسوب زدایی لوله در اغلب مواقع ممکن است به بدنه آنها آسیب وارد کنند، به همین دلیل می توان از پالس های الکتریکی برای جدا کردن رسوب ها از جداره لوله استفاده کرد.
برای رسوب زدایی لوله پلاستیکی و فلزی می توان سیستم های رسوب گیری پالس الکتریکی را به کار برد. این تجهیزات ابتدا روی بدنه لوله های آب نصب شده و سپس پالس های الکتریکی آنها به رسوب برخورد می کنند. این پالس ها باعث جدا شدن ساختار رسوبات شده و آنها را کاملا متلاشی می کنند. در نهایت رسوبات پودر شده با جریان آب از لوله ها خارج خواهند شد.

رفع رسوب با تشکیل میدان مغناطیسی

از دیگر روش های رفع رسوب لوله های آب می توان به ایجاد میدان مغناطیسی اشاره کرد. میدان مغناطیسی ایجاد شده در نقطه مورد نظر درون لوله ها منجر به از هم پاشیدن ساختار رسوبات میشود. در نهایت مانند روش قبل رسوبات به شکل پودر تبدیل شده و با عبور آب از لوله ها خارج میشوند. این روش نیز به بدنه لوله های فلزی و پلاستیکی آسیب وارد نمی کنند و اجرای آن نیز آسان است و نیاز به تخصص ندارد.

رفع رسوب با تشکیل میدان مغناطیسی

استفاده از محلول رسوب گیری لوله

پس از شناسایی علت رسوب آب در لوله و با در نظر گرفتن جنس بدنه لوله ها می توان محلول مناسب را انتخاب کرد. توجه داشته باشید که در طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم و سرد با محلول های شیمیایی باید دقت بالایی داشته باشید. برخی از محلول های رسوب زدایی به بدنه لوله های پلاستیکی آسیب وارد نموده و منجر به سوراخ شدن آنها خواهند شد. به همین دلیل به مقدار اسیدی بودن محلول و قدرت خورندگی آنها حتما باید توجه داشته باشید.

رسوب زدایی لوله آب گرم و پکیج

با توجه به آنچه در طول متن اشاره شد، علت رسوب آب در لوله ها بالا بودن درجه سختی آب و دمای آن و همچنین پایین بودن فشار است. از آنجا که اغلب این موارد غیر قابل کنترل هستند، بهتر است رسوب زدایی لوله آب گرم و پکیج را جدی بگیرید. در صورت نداشتن تجهیزات و تخصص می توانید از خدمات تیم های چاه بازکنی تهران استفاده کنید. ما در تیم لوله بازکنی تهران سماء با بروزترین تجهیزات آماده ارائه این قبیل خدمات در شمال، جنوب و شرق و غرب تهران هستیم.

5/5 - (1 امتیاز)

خدمات ما

چاه بازکنی تهران

چاه بازکنی تهران

چاه فاضلاب آشپزخانه، چاهک حمام، کفشورها و غیره دچار گرفتگی شده و به دنبال چاه بازکن هستید؟ نگران کثیف کاری خدمات چاه بازکنی هستید؟ تفاوتی ندارد که در شمال تهران…
تعمیر توالت فرنگی

تعمیر توالت فرنگی

تعمیر توالت فرنگی در تهران یکی از خدمات ارائه شده در مجموعه تهران سماء با کیفیت تضمین شده، فوری و شبانه روزی است. این خدمات توسط تعمیرکار توالت فرنگی در…
رفع نم و رطوبت ساختمان

رفع نم و رطوبت دیوار و سقف ساختمان

رفع نم و رطوبت دیوار، کف و سقف ساختمان بدون تخریب از جمله خدمات ارائه شده در مجموعه لوله بازکنی تهران سماء می باشد که با بالاترین کیفیت اجرا میشود.…
لایروبی چاه

لایروبی و کف تراشی چاه فاضلاب

لایروبی چاهنیاز به لایروبی چاه فاضلاب دارید؟ در تهران ساکن هستید؟  ما چاه شما را در کوتاه ترین زمان لایروبی و تعمیر می کنیم خدمات لایروبی چاه و شبکه فاضلاب توسط مقنی…
حفر چاه آب و فاضلاب

حفر چاه نو

حفر چاهحفر چاه نو حفر چاه آب و فاضلاب در تهران (تضمینی و ارزان) حفاری چاه در کوتاه ترین زمان و بهترین کیفیت خدمات حفر چاه آب و فاضلاب دستی توسط…
تشخیص ترکیدگی لوله در تهران

تشخیص ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاهآیا در پی تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله آب با دستگاه نشت یاب هستید ؟ ما مشکل نشتی لوله و نم دیوار را در کوتاه…
تخلیه چاه

تخلیه چاه

تخلیه چاه تهراندر تهران ساکن هستید؟ چاه فاضلاب شما پر شده؟ ما چاه توالت را در کوتاه ترین زمان تخلیه می کنیم خدمات تخلیه چاه تهران با پمپ لجن کش و…
لوله بازکنی در تهران شبانه روزی

لوله بازکنی تهران

لوله بازکنی تهرانلوله بازکنی تهران با بازدید و مشاوره رایگان ساکن تهران هستید؟ لوله فاضلاب شما دچار گرفتگی شده؟ ما مشکل شما را در کوتاه ترین زمان حل می کنیم…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.