7 علت ترک خوردن کاسه توالت + روش ترمیم

ترک خوردن کاسه توالت ایرانی و فرنگی از مشکلات بسیار رایجی می باشد که اغلب با آن مواجه شده ایم. ترک های روی کاسه توالت محلی برای تجمع آلودگی ها و رشد قارچ و کپک می باشد و به همین دلیل باید جدی گرفته شوند. علاوه براین، مشکل نشتی آب نیز با وجود این ترک ها جدی تر میشود. حال سوال این است، علت ترک خوردن کاسه توالت چیست؟ روش های ترمیم ترک کاسه توالت ایرانی و فرنگی کدامند؟ بهترین چسب برای ترمیم ترک کاسه توالت چیست و چطور می توان از آن استفاده کرد. ما در لوله بازکنی تهران سماء در ادامه اصلی ترین دلایلی که باعث میشود کاسه توالت چینی و سرامیکی ترک بخورد و راه های ترمیم آن را بررسی می کنیم.

دلایل خوردن کاسه توالت فرنگی

علت ترک خوردن کاسه توالت

کاسه توالت های موجود در بازار از جنس چینی و سرامیکی هستند و بر اساس نوع متریال به کار رفته در آنها، میزان مقاومت و استحکام متفاوتی دارند. به همین دلیل برخی از آنها خیلی زود دچار ترک و شکستگی میشوند و نیاز به ترمیم یا تعویض دارند. یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد می پرسند این است که چرا کاسه توالت ایرانی و فرنگی ترک میخورد یا می شکند؟ چند دلیل عمده برای این مشکل وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

1- برخورد ضربه به کاسه توالت

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث میشود به مرور ترک هایی در بخش های مختلف کاسه های توالت بوجود اید، ضربه می باشد. کاسه توالت هایی که از چینی و سرامیک بی کیفیت تولید میشوند، حتی با برخورد محکم طی ممکن است بشکنند. به همین دلیل است که بسیاری از ترک های روی کاسه توالت در زمان شستشو و نظافت سرویس بهداشتی رخ می دهد.

2- نصب اشتباه توالت

در نصب توالت فرنگی و ایرانی لازم است ابتدا زیرساخت کاملا صاف و تراز شود. تراز نبودن سطح زیر کاسه توالت؛ مخصوصا توالت ایرانی باعث میشود تا به مرور و در زمان استفاده به بخش هایی از آن فشار وارد شود. فشار وارد شدن به کاسه توالت به دلیل تراز نبودن سطح زیرین به مرور چیزی جز ترک و شکستگی را به همراه نخواهد داشت و لازم است از خدمات تعمیر توالت فرنگی استفاده کنید.

3- نوسان شدید دما

کاسه توالت ایرانی و فرنگی مانند سایر سطوح دچار انبساط و انقباض میشود و نباید از این مساله مهم در زمان شستشوی آنها غافل شد. با توجه به اینکه یکی از راه های رفع گرفتگی توالت فرنگی، استفاده از آب داغ می باشد، به همین دلیل توجه نکردن به دمای آب منجر به ترک خوردن کاسه توالت میشود. به هیچ عنوان نباید آب خیلی داغ را روی کاسه های توالت ریخت، در غیر این صورت انباسط و انقباض شدید باعث ترک میشود.

4- ترک خوردن کاسه توالت به علت کیفیت پایین

از اصلی ترین مواردی که می توان به عنوان علت ترک خوردن کاسه توالت ایرانی و فرنگی در نظر گرفت، کیفیت پایین آنها می باشد. به منظور کاهش هزینه های ساخت و ساز، در اغلب مواقع کاسه های توالت بسیار بی کیفیت اما ارزان خریداری میشود و با کوچکترین ضربه و نوسان دما ترک میخورند.

5- درزهای اطراف کاسه توالت

در حالت کلی هر چیزی که باعث انقباض و انبساط کاسه توالت شود، در نهایت منجر به ترک آنها خواهد شد. به عنوان مثال، درزهای اطراف کاسه توالت که روی زمین وجود دارند می توانند به مرور به آن فشار وارد کنند و باعث ترک شوند. در زمان نصب کاسه توالت ابتدا باید درزهای اطراف آن کاملا از بین بروند تا با این قبیل مشکلات مواجه نشوید.

6- استفاده از کاسه توالت غیر استاندارد

کاسه توالت ایرانی و فرنگی از نظر شکل و اندازه و ابعاد دارای استانداردهایی می باشد. اگر کاسه توالتی که خریداری می کنید استاندارد نباشد، پس از نصب ممکن است آب را به خود جذب کند. جذب آب به درون کاسه توالت باعث میشود با تغییر دما به مرور روی سطح کاسه توالت یا داخل آن ترک ها ریز و درشت ایجاد شوند.

7- برخورد اشیای نوک تیز با سطح کاسه توالت

علت ترک خوردن کاسه توالت ایرانی در بسیاری از مواقع، سنگ و قطعات تیزی می باشد که در کف کفش افراد چسبیده اند. در زمان قرار گرفتن پا روی کاسه توالت ایرانی این سنگریزه ها فشار زیادی به لعاب و لایه های رویی آنها وارد نموده و در نهایت باعث ترک میشوند.

ترک مخزن توالت فرنگی

روش های جلوگیری از ترک خوردن کاسه توالت ایرانی و فرنگی

با توجه به آنچه در طول متن اشاره شد، با در نظر گفتن چند نکته مهم می توان از ترک خوردن و شکستگی کاسه توالت جلوگیری کرد که عبارتند از:

 • در زمان خرید کاسه توالت به کیفیت و استاندارد بودن آنها توجه کنید
 • در سرویس بهداشتی از کفش مخصوص و دمپایی استفاده کنید.
 • برای باز کردن گرفتگی توالت از آب زیاد داغ استفاده نکنید
 • نصب کاسه توالت را به افراد متخصص بسپارید تا سطح زیرین را ابتدا تراز کنند
 • درزهای اطراف کاسه توالت و نشست زمین را برطرف کنید

تشخیص محل ترک خوردگی در کاسه توالت فرنگی و ایرانی

قبل از استفاده از روشهای ترمیم ترک کاسه توالت، لازم است محل آنها را با دقت شناسایی کنیم. در کاسه توالت های فرنگی ترک ها ممکن است در مخزن یا خود کاسه وجود داشته باشد. اگر ترک ها پایین تر از سطح زیر آب باشند، مشکل نشت آب به بیرون را خواهیم داشت. اما در ترک های بالاتر از سطح آب نشت آب رخ نمی دهد و به همین دلیل است که در اغلب مواقع جدی گفته نمیشوند. لازم به ذکر است که درزهای بالای سطح آب اگر به موقع ترمیم نشوند، به مرور رشد کرده و باعث شکستگی های عمیق میشوند.
علاوه براین، در برخی از مواقع نیز ممکن است درب کاسه توالت فرنگی ترک داشته باشد و بهترین کار تعویض درب است. برای شناسایی محل دقیق ترک ها ابزار خاصی وجود ندارد و با بررسی دقیق بخش های مختلف یا شناسایی محل نشت آب می توان آنها را پیدا کرد. در برخی از مواقع نیز ترک های نامرئی هستند و داخل بافت کاسه توالت ایجاد شده و آب را به درون خود جذب می کنند. روش خاصی برای ترمیم این نوع ترک وجود ندارد.

ترمیم ترک کاسه توالت ایرانی

پس از شناسایی محل دقیق ترک کاسه توالت ایرانی و فرنگی، با استفاده از چسب می توان ترمیم را انجام داد. به چسب ترک کاسه توالت اصطلاحا اپوکسی نیز گفته میشود که کاملا بی رنگ بوده و چسبندگی بسیار بالایی دارد. برای ترمیم ترک کاسه توالت با چسب یا اپوکسی کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا محل دقیق ترک را شناسایی و علامت گذاری کنید.
 • کاسه توالت را تمیز بشویید. سپس آب توالت فرنگی را تخلیه کنید.
 • تمام بخش های مختلف کاسه توالت را با دستمال خشک کنید.
 • وسایل مورد نیاز از قبیل کاردک، چسب و سمباده را آماده کنید

وسایل ترمیم ترک کاسه توالت ایرانی و فرنگی

 • اپوکسی را بر اساس دستوری که روی بسته بندی آن ذکر شده آماده کنید.
 • با کاردک مخصوص چسب مخصوص ترک ترک کاسه توالت یا همان اپوکسی را روی ترک بکشید.

چسب برای ترمیم ترک کاسه توالت

 • پس از 24 ساعت روی اپوکسی را با سمباده کاملا صاف و صیقلی کنید.

روش ترمیم ترک کاسه توالت با اپوکسی

 • سپس کاسه توالت را پر از آب کنید و بررسی نمایید که آیا آب نشت می کند یا خیر؟

در صورت نشت نکردن آب، مطمئن خواهید شد که ترک ترمیم شده است. توجه داشته باشید که مقدار اپوکسی روی سطح نباید بیش از اندازه زیاد باشد، در غیر این صورت سطح کاسه توالت دو رنگ جلوه می کند. علاوه براین، برای انجام این کار باید سرعت عمل بالایی داشته باشید، چون اپوکسی ها ممکن است در کمتر از 30 دقیقه خشک شوند.

تعمیر و نصب توالت فرنگی

شناسایی محل دقیق ترک کاسه توالت و ترمیم آنها نیاز به دقت بالایی دارد و گاها باید تعمیرات تخصصی انجام شود. اگر مهارت کافی در این زمینه ندارید، می توانید در هر ساعت از شبانه روز با یکی از شعب شمال، جنوب و شرق و غرب تهران لوله بازکنی تهران سماء تماس بگیرید. سرویس کاران ما خدمات نصب و تعمیر توالت فرنگی و تبدیل توالت ایرانی به فرنگی را بدون تخریب و در کمترین زمان ارائه می دهند.

5/5 - (2 امتیاز)

خدمات ما

چاه بازکنی تهران

چاه بازکنی تهران

چاه فاضلاب آشپزخانه، چاهک حمام، کفشورها و غیره دچار گرفتگی شده و به دنبال چاه بازکن هستید؟ نگران کثیف کاری خدمات چاه بازکنی هستید؟ تفاوتی ندارد که در شمال تهران…
تعمیر توالت فرنگی

تعمیر توالت فرنگی

توالت فرنگی پس از مدتی خراب می شود و نیاز به تعمیر و سرویس پیدا می کند. سوالی که در ذهن شکل می گیرد این است که سرویس توالت فرنگی…
رفع نم و رطوبت ساختمان

رفع نم و رطوبت دیوار و سقف ساختمان

رفع نم و رطوبت دیوار، کف و سقف ساختمان بدون تخریب از جمله خدمات ارائه شده در مجموعه لوله بازکنی تهران سماء می باشد که با بالاترین کیفیت اجرا میشود.…
لایروبی چاه

لایروبی و کف تراشی چاه فاضلاب

لایروبی چاهنیاز به لایروبی چاه فاضلاب دارید؟ در تهران ساکن هستید؟  ما چاه شما را در کوتاه ترین زمان لایروبی و تعمیر می کنیم خدمات لایروبی چاه و شبکه فاضلاب توسط مقنی…
حفر چاه آب و فاضلاب

حفر چاه نو

حفر چاهحفر چاه نو حفر چاه آب و فاضلاب در تهران (تضمینی و ارزان) حفاری چاه در کوتاه ترین زمان و بهترین کیفیت خدمات حفر چاه آب و فاضلاب دستی توسط…
تشخیص ترکیدگی لوله در تهران

تشخیص ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لولهآیا در پی تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله آب با دستگاه نشت یاب هستید ؟ ما مشکل نشتی لوله و نم دیوار را در کوتاه ترین زمان…
تخلیه چاه

تخلیه چاه

تخلیه چاه تهراندر تهران ساکن هستید؟ چاه فاضلاب شما پر شده؟ ما چاه توالت را در کوتاه ترین زمان تخلیه می کنیم خدمات تخلیه چاه تهران با پمپ لجن کش و…
لوله بازکنی در تهران شبانه روزی

لوله بازکنی تهران

لوله بازکنی تهرانلوله بازکنی تهران با بازدید و مشاوره رایگان ساکن تهران هستید؟ لوله فاضلاب شما دچار گرفتگی شده؟ ما مشکل شما را در کوتاه ترین زمان حل می کنیم…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.