سیفوناژ یا مکش سیفونی

سیفوناژ چیست و مکش سیفونی چطور رخ می دهد؟

سیفوناژ یا مکش سیفونی خودکار و القایی از پدیده های رایج در سیستم فاضلاب ساختمان است که به دلایل مختلف رخ می دهد. در این پدیده آب داخل سیفون فاضلاب به صورت خودکار تخلیه میشود. این مساله برای برخی از افراد که از دلیل رخ دادن آن اطلاع ندارند نگرانی ایجاد می کند، اما لازم است بدانید که کاملا طبیعی است. در ادامه شرکت لوله بازکنی تهران سماء به این سوال که دلیل سیفون خود به خود چیست و چطور می توان از پدیده سیفوناژ جلوگیری کرد پاسخ خواهیم داد.

سیفوناژ چیست؟

در سرویس بهداشتی و توالت سیفون نصب میشود که با تخلیه حجم زیاد آب به یکباره از گرفتگی لوله ها جلوگیری نموده و مانع از ورود بوی بد و حشرات به ساختمان میشود. برای تخلیه آب سیفون با توجه به مدل آن لازم است از دکمه استفاده کنید. به پدیده ای که در آن آب درون سیفون بدون فشردن دکمه آن خودکار تخلیه میشود، سیفوناژ یا سیفون خود به خود گفته میشود.
مکش سیفونی در آپارتمان هایی که لوله های فاضلاب بین طبقات به هم ارتباط دارند بیشتر رخ می دهد و از نظر علم فیزیک کاملا طبیعی است.

سیفوناژ چیست

دلایل مکش سیفونی یا سیفوناژ چیست؟

اگر به دنبال این هستید که علت سیفوناژ چیست و چرا مکش سیفونی رخ می دهد، لازم است بدانید که دو دلیل عمده برای این پدیده وجود دارد که عبارتند از:

تخلیه آب زیاد در طبقات پایین

یکی از اصلی ترین دلایل سیفون خود به خود در آپارتمان ها، تخلیه آب زیاد در لوله های فاضلاب در طبقات پایین است. اگر لوله های فاضلاب بین طبقات با هم در ارتباط هستند، با ریختن آب زیاد به یکباره درون لوله های فاضلاب در طبقات پایین سیفون طبقات بالا خود به خود تخلیه میشود. چون با حرکت آب درون لوله ها در لوله های فاضلاب طبقات بالاتر خلاء ایجاد میشود.
خلاء ایجاد شده باعث مکش آب درون سیفون طبقات بالا میشود و سیفون خودکار رخ می دهد.

تبخیر آب درون سیفون

یکی دیگر از دلایل سیفوناژ و مکش سیفونی، تبخیر شدن آب درون آن است. این پدیده در شرایطی رخ می دهد که برای مدت طولانی از سرویس بهداشتی استفاده نشده و سیفون را نکشیده باشید. در اثر حرارت محیط اطراف سیفون، آب درون آن به مرور تخلیه میشود. اگر شیر آب ورودی به سیفون قطع باشد، بعد از کاهش سطح آب درون سیفون آب جدید وارد آن نشده و به مرور آب محفظه سیفون تبخیر میشود.
در ساختمان های قدیمی و خالی از سکنه و شرایطی که برای مدت طولانی افراد در منزل تشریف نداشته باشند این پدیده طبیعی است. به همین دلیل است که بوی بسیار بد و زننده ای از فاضلاب نیز در فضا پخش میشود.

استاندارد نبودن شیب سیفون

استاندارد نبودن نصب سیفون و زیاد بودن شیب آن از دیگر دلایلی است که می تواند باعث سیفوناژ شود. اگر شیب بیش از اندازه استاندارد باشد، آب به صورت غیرطبیعی به طرف لوله های فاضلاب حرکت می کند و مکش سیفونی رخ می دهد.

راه های جلوگیری از سیفوناژ یا مکش سیفون

لازم به ذکر است که در حالت کلی نمی توان از پدیده سیفون خود به خود یا مکش سیفونی جلوگیری کرد، چون رخ دادن آن کاملا طبیعی است. اما دو روش زیر در جلوگیری از این مساله موثر هستند:

  • از ریختن آب زیاد به یکباره درون لوله های فاضلاب خودداری کنید. چون آب زیاد بعد از ورود به لوله های فاضلاب باعث سیفوناژ در طبقات بالایی خواهد شد. آب را به مرور و آهسته به چاه فاضلاب وارد کنید تا از رخ دادن این پدیده جلوگیری شود.
  • نصب صحیح سیفون توالت: در نصب سیفون توالت تعیین شیب اهمیت بسیار بالایی دارد. اگر در زمان نصب شیب به درستی تنظیم شود می توان از این پدیده جلوگیری کرد.
  • نصب هواکش برای لوله های فاضلاب از دیگر راهکارهای مناسب برای کاهش تعداد دفعات رخ دادن پدیده سیفوناژ است.

استانداردسازی سیفون برای جلوگیری از سیفوناژ

در شرایطی که به طور مداوم با مشکل سیفوناژ و مکش سیفونی در سرویس بهداشتی مواجه میشوید کافیست با ما در شرکت لوله بازکنی تهران سماء تماس بگیرید. چاه بازکنی تهران با بررسی دقیق نحوه نصب سیفون و شیب در نظر گرفته شده برای آن مشکلات موجود را برطرف می کنند. علاوه براین در برخی از مواقع تنها با نصب هواکش برای لوله های فاضلاب می توان این مشکل را حل کرد. در تمام مناطق شمال، جنوب و شرق و غرب تهران شرکت تهران سماء به صورت 24 ساعته حتی روزهای تعطیل سال آماده ارائه خدمات است.

5/5 - (1 امتیاز)

خدمات ما

چاه بازکنی تهران

چاه بازکنی تهران

چاه فاضلاب آشپزخانه، چاهک حمام، کفشورها و غیره دچار گرفتگی شده و به دنبال چاه بازکن هستید؟ نگران کثیف کاری خدمات چاه بازکنی هستید؟ تفاوتی ندارد که در شمال تهران…
تعمیر توالت فرنگی

تعمیر توالت فرنگی

تعمیر توالت فرنگی در تهران یکی از خدمات ارائه شده در مجموعه تهران سماء با کیفیت تضمین شده، فوری و شبانه روزی است. این خدمات توسط تعمیرکار توالت فرنگی در…
رفع نم و رطوبت ساختمان

رفع نم و رطوبت دیوار و سقف ساختمان

رفع نم و رطوبت دیوار، کف و سقف ساختمان بدون تخریب از جمله خدمات ارائه شده در مجموعه لوله بازکنی تهران سماء می باشد که با بالاترین کیفیت اجرا میشود.…
لایروبی چاه

لایروبی و کف تراشی چاه فاضلاب

لایروبی چاهنیاز به لایروبی چاه فاضلاب دارید؟ در تهران ساکن هستید؟  ما چاه شما را در کوتاه ترین زمان لایروبی و تعمیر می کنیم خدمات لایروبی چاه و شبکه فاضلاب توسط مقنی…
حفر چاه آب و فاضلاب

حفر چاه نو

حفر چاهحفر چاه نو حفر چاه آب و فاضلاب در تهران (تضمینی و ارزان) حفاری چاه در کوتاه ترین زمان و بهترین کیفیت خدمات حفر چاه آب و فاضلاب دستی توسط…
تشخیص ترکیدگی لوله در تهران

تشخیص ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاهآیا در پی تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله آب با دستگاه نشت یاب هستید ؟ ما مشکل نشتی لوله و نم دیوار را در کوتاه…
تخلیه چاه

تخلیه چاه

تخلیه چاه تهراندر تهران ساکن هستید؟ چاه فاضلاب شما پر شده؟ ما چاه توالت را در کوتاه ترین زمان تخلیه می کنیم خدمات تخلیه چاه تهران با پمپ لجن کش و…
لوله بازکنی در تهران شبانه روزی

لوله بازکنی تهران

لوله بازکنی تهرانلوله بازکنی تهران با بازدید و مشاوره رایگان ساکن تهران هستید؟ لوله فاضلاب شما دچار گرفتگی شده؟ ما مشکل شما را در کوتاه ترین زمان حل می کنیم…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.