روش رفع بوی بد توالت ایرانی و فرنگی

11 روش رفع بوی بد توالت ایرانی و فرنگی با محلول خانگی

رفع بوی بد توالت ایرانی و فرنگی از اقدامات بسیار ضروری در بسیاری از آپارتمان های جدید و قدیمی است که نباید از آن غافل شد. ورود گازهای سپتیک به داخل منزل و ساختمان نه تنها باعث بروز بیماری های مختلف می شود، بلکه زندگی و حضور در این شرایط را بسیار سخت می کند. با توجه به اهمیت بسیار زیاد این موضوع، شرکت لوله بازکنی تهران سماء در ادامه ابتدا به این سوال که بوی بد دستشویی از چیست پاسخ داده و سپس راه حل هایی برای از بین بردن بوی بد دستشویی فرنگی و ایرانی با محلول های خانگی ارائه می دهد.

بوی بد توالت ایرانی و فرنگی از چیست؟

قبل از بررسی روش های موثر برای رفع بوی بد دستشویی فرنگی و ایرانی، ابتدا بهتر است نگاهی به دلیل ایجاد این بو داشته باشیم. چند دلیل عمده برای بوی توالت در آپارتمان وجود دارد که عبارتند از:

اشکال در شتر گلویی

یکی از مهم ترین قطعات در لوله کشی توالت و سرویس های بهداشتی، نصب شتر گلویی است. شتر گلویی لوله های S یا U مانند است که برای جلوگیری از خروج حشرات و گازهای سپتیک از چاه کاربرد دارد. در این قطعه آب تمیز قرار می گیرد و به همین دلیل گاز فاضلاب نمی تواند به بیرون انتقال پیدا کند. اگر بعد از سفر طولانی مدت به محض ورود به خانه بوی بسیار بدی از توالت ایرانی و فرنگی را احساس کردید، به دلیل خشک شدن شتر گلویی یا گندیده شدن آب در آن است.
آب داخل شتر گلویی باید با ریختن آب تازه به طور مداوم تعویض شود تا بوی بد در اطراف پخش نشود. دقت داشته باشید که اگر این آب برای مدت طولانی در شتر گلویی بماند، به مرور گندیده شده و بوی بدی را بوجود می آورد.

گرفتگی لوله توالت

یکی دیگر از دلایلی که باعث انتشار بوی بد توالت ایرانی و فرنگی در ساختمان می شود، گرفتگی لوله های فاضلاب است. به دلایل مختلف از جمله گیر کردن دستمال کاغذی در توالت و تجمع مدفوع و غیره در چاه دستشویی بوی بدی در فضای اطراف پخش می شود.

پر شدن چاه توالت

اگر ساختمان به فاضلاب شهری متصل نیست، به مرور چاه های فاضلاب آن پر می شود. با بالا آمدن سطح فاضلاب داخل چاه، گازهای سپتیک به دهانه چاه نزدیک شده و براحتی از آن خارج می شوند. با تخلیه چاه می توان این مشکل را حل کرد.

اشکال در لوله ونت

در آپارتمان ها و حتی ساختمان های ویلایی لوله ونت برای خروج گاز چاه های فاضلاب روی پشت بام تعبیه می شود. اگر این لوله ارتفاع کمی داشته باشد، گاز به خوبی از ساختمان خارج نشده و برگشت زده می شود. علاوه براین، دقت داشته باشید که علت بوی بد توالت از کولر و هواکش نیز به دلیل اشکال در لوله ونت است. لوله ونت به هیچ عنوان نباید مقابل کولر و پایین تر از آن در بالای پشت بام نصب شود. همیشه لوله ونت باید بالاتر از کولر و خلاف جهت آن باشد.

بوی بد توالت ایرانی به دلیل جرم لوله های فاضلاب

با استفاده طولانی مدت از توالت ایرانی و فرنگی جداره های لوله فاضلاب رسوب و جرم زیادی می گیرد. جرم تشکیل شده در جداره های لوله منبع بوی بد دستشویی هستند و به همین دلیل به روش های مختلف باید لایروبی چاه انجام شود.

بوی بد توالت ایرانی و فرنگی از چیست

استاندارد نبودن لوله کشی دستشویی

یکی دیگر از دلایل رایج بوی بد دستشویی فرنگی و ایرانی، اشتباه در لوله کشی است. به دلیل رعایت نکردن شیب استاندارد لوله فاضلاب، آب داخل لوله ها و سایر محتویات آن به درستی به سمت چاه هدایت نمی شوند. در نتیجه بخشی از فاضلاب به شتر گلویی و کاسه توالت برگشت زده می شود. در نتیجه آب داخل شتر گلویی همیشه آلوده بوده و بوی بدی از آن در اطراف پخش می شود.

روش رفع بوی بد توالت ایرانی و فرنگی

با توجه به دلایل ایجاد بوی بد در دستشویی از روش های مختلفی می توان برای رفع این مشکل استفاده کرد. چند روش کاربردی برای حل این مشکل عبارتند از:

1- رفع بوی بد توالت با جوش شیرین

جرم ایجاد شده در جداره داخلی لوله های فاضلاب توالت و کفشور دستشویی عامل مهمی در ایجاد بوی بد هستند. یکی از روش های ساده استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین قدرت بالایی در جرم گیری دارد و کافیست یک فنجان از آن را داخل چاه توالت بریزید. بعد از حدود نیم ساعت آب را با فشار زیاد وارد چاه دستشویی کنید تا کاملا تمیز شود. این کار را چند مرتبه انجام دهید تا نتیجه بهتری داشته باشد.

2- از بین بردن بوی دستشویی با جوش شیرین و سرکه

برای اینکه نتیجه بهتری از جوش شیرین در از بین بردن بوی دستشویی دریافت کنید، کافیست همزمان از سرکه نیز استفاده شود. سرکه قدرت ضدعفونی و گندزدایی بسیار بالایی دارد و در کنار جوش شیرین بسیاری از آلودگی ها را از بین می برد. ابتدا یک فنجان جوش شیرین داخل چاه توالت بریزید و بعد از نیم ساعت دو فنجان سرکه بریزید. حدود نیم ساعت صبر کنید و در نهایت آب را با فشار وارد لوله کنید.

3- رفع بوی بد توالت فرنگی با آب

در بسیاری از مواقع تنها با ریختن چند سطل آب داخل چاه توالت ایرانی و فرنگی می توان بوی بد آن را از بین برد. این کار مخصوصا بعد از سفر و استفاده نکردن طولانی مدت از توالت منزل توصیه می شود. علاوه براین، این احتمال وجود دارد که مدفوع و غیره در لوله تجمع کرده باشد. در نتیجه با کشیدن سیفون می توان این بو را براحتی از بین برد.

رفع بوی بد توالت فرنگی با آب

4- رفع بوی بد توالت ایرانی با مخمر نان

برای از بین بردن میکروارگانیسم های موجود در چاه فاضلاب که باعث بوی بد می شوند می توانید از مخمر نان استفاده کنید. یک فنجان مخمر نان را در آب ولرم بریزید. حدود 15 دقیقه صبر کنید تا مخمر عمل کند و سپس آن را داخل لوله فاضلاب بریزید. بهتر است حداقل 24 ساعت از سرویس بهداشتی استفاده نکنید تا این روش اثر مطلوبی داشته باشد.

5- بوی بد دستشویی را با درپوش از بین ببرید

از نظر بهداشتی بهتر است همیشه برای توالت ایرانی از درپوش استفاده شود. درپوش نه تنها جلوی خروج بوی بد از چاه توالت را می گیرد، بلکه مانع بزرگی در برابر خروج سوسک و سایر حشرات است.

6- بوی بد دستشویی در آپارتمان با تنظیم ارتفاع لوله ونت

اگر از دریچه کولر بوی دستشویی به داخل وارد می شود، باید ارتفاع لوله ونت را بیشتر کنید. ارتفاع این لوله را تا بالای کولر افزایش دهید. علاوه براین، جهت آن را حتما خلاف کولر تنظیم کنید تا این بو به داخل برگشت زده نشود.

7- تمیز کردن سیفون روشویی

بوی بد سرویس بهداشتی در بسیاری از مواقع به دلیل کثیفی سیفون زیر روشویی است. مواد شوینده و غیره در سیفون به لجن تبدیل می شوند و بوی بسیار بدی ایجاد می کنند. کافیست سیفون را از زیر روشویی باز کنید و شستشو دهید تا کاملا تمیز شود. همچنین می توانید از محلول جوش شیرین و سرکه نیز برای تمیز کردن سیفون استفاده کنید. در مطالب قبل نحوه نصب سیفون سینک را توضیح داده ایم و می توانید از آن استفاده کنید.

8- استفاده از محلول جرم گیر

علاوه بر محلول های خانگی از مواد شیمیایی نیز می توانید برای جرم گیری چاه توالت ایرانی و فرنگی استفاده کنید. محلول ها اغلب خاصیت اسیدی داشته و با سرعت بسیار بالایی تمام جرم های ایجاد شده در جداره داخلی لوله را از بین می برند. برای استفاده از این محلول ها حتما اصول ایمنی را رعایت کرده و دستور العمل روی بسته بندی را مطالعه کنید.

9- بهبود سیستم تهویه دستشویی

بوی بد دستشویی در سرویس بهداشتی هایی که تهویه و هواکش ندارند کاملا طبیعی است! با نصب هواکش و سیستم تهویه قدرتمند متناسب با متراژ سرویس بهداشتی می توانید بوی بد را از بین ببرید.

10- رفع گرفتگی لوله فاضلاب

اگر کفشور سرویس بهداشتی با چاه توالت دچار گرفتگی شده است، حتما آن را رفع کنید. این گرفتگی ها مانع از انتقال فاضلاب به چاه شده و به همین دلیل بوی بدی در سرویس بهداشتی و آپارتمان ایجاد می کنند. روش های رفع گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی را می توانید در مطالب قبل مطالعه کنید.

11- تخلیه چاه توالت

برای رفع بوی بد توالت ایرانی و فرنگی در ساختمان هایی که به فاضلاب شهری متصل نبوده یا از سپتیک تانک استفاده می کنند، تخلیه چاه باید انجام شود. اگر فاضلاب از چاه پایین نمی رود، با تخلیه آن می توانید بوی بد دستشویی را از بین ببرید.

روش جلوگیری از بوی بد دستشویی از چیست؟

با رعایت چند نکته ساده می توان از ایجاد بوی بد در توالت جلوگیری کرد که عبارتند از:

  • همیشه بعد از استفاده از سرویس بهداشتی سیفون را بکشید.
  • سیستم تهویه را حتما در سرویس بهداشتی روشن کنید.
  • سیفون روشویی را به صورت دوره ای شستشو داده یا با محلول و جوش شیرین جرم گیری کنید.
  • حتما در دهانه چاه توالت ایرانی درپوش نصب کنید.
  • جرم گیری لوله و چاه فاضلاب سرویس بهداشتی را به صورت دوره ای با جوش شیرین و سرکه انجام دهید.

رفع بوی بد توالت ایرانی و فرنگی در تهران

با توجه به اینکه بوی بد دستشویی در آپارتمان در اغلب مواقع به دلیل اشکال در لوله کشی، گرفتگی و پر بودن چاه فاضلاب ایجاد می شود، لذا برای رفع آن ممکن است به خدمات تخصصی نیاز داشته باشید. شرکت لوله بازکنی در تهران تهران سماء این خدمات را در تمام مناطق به صورت تضمینی انجام می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با از طریق راه های ارتباطی پایین صفحه با یکی از شعب شمال، جنوب، شرق و غرب تهران تماس بگیرید.

به خدمات ما امتیاز بدید

خدمات شبانه روزی

تعمیر توالت فرنگی

تعمیر توالت فرنگی

تعمیر توالت فرنگی در تهران یکی از خدمات ارائه شده در مجموعه تهران سماء با کیفیت تضمین شده، فوری و شبانه روزی است. این خدمات توسط تعمیرکار توالت فرنگی در…
رفع نم و رطوبت ساختمان

رفع نم و رطوبت دیوار و سقف ساختمان

رفع نم و رطوبت دیوار، کف و سقف ساختمان بدون تخریب از جمله خدمات ارائه شده در مجموعه لوله بازکنی تهران سماء می باشد که با بالاترین کیفیت اجرا میشود.…
لایروبی چاه

لایروبی و کف تراشی چاه فاضلاب

لایروبی چاهنیاز به لایروبی چاه فاضلاب دارید؟ در تهران ساکن هستید؟  ما چاه شما را در کوتاه ترین زمان لایروبی و تعمیر می کنیم خدمات لایروبی چاه و شبکه فاضلاب توسط مقنی…
حفر چاه آب و فاضلاب

حفر چاه نو

حفر چاهحفر چاه نو حفر چاه آب و فاضلاب در تهران (تضمینی و ارزان) حفاری چاه در کوتاه ترین زمان و بهترین کیفیت خدمات حفر چاه آب و فاضلاب دستی توسط…
تشخیص ترکیدگی لوله در تهران

تشخیص ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاهآیا در پی تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله آب با دستگاه نشت یاب هستید ؟ ما مشکل نشتی لوله و نم دیوار را در کوتاه…
تخلیه چاه

تخلیه چاه

تخلیه چاه تهراندر تهران ساکن هستید؟ چاه فاضلاب شما پر شده؟ ما چاه توالت را در کوتاه ترین زمان تخلیه می کنیم خدمات تخلیه چاه تهران با پمپ لجن کش و…
لوله بازکنی در تهران شبانه روزی

لوله بازکنی تهران

لوله بازکنی تهرانلوله بازکنی تهران با بازدید و مشاوره رایگان ساکن تهران هستید؟ لوله فاضلاب شما دچار گرفتگی شده؟ ما مشکل شما را در کوتاه ترین زمان حل می کنیم…

سایر مناطق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.