باز کردن لوله فاضلاب با اسید

روش باز کردن لوله فاضلاب با اسید (نحوه استفاده از اسید لوله بازکن رافونه، صاف)

باز کردن لوله فاضلاب با اسید یکی از روش های خطرناک و البته رایج است که در اغلب مواقع از سوی کارشناسان این حوزه پیشنهاد نمی شود. چون اسید خاصیت خورندگی بالایی دارد و احتمال سوختگی پوست، سوزش چشم و مسمویت های شدید با آن وجود دارد. اما اگر به هر دلیل تنها راه حل پیش رو استفاده از محلول اسید لوله بازکنی است، لازم است اصول ایمنی را رعایت کنید. در ادامه شرکت لوله بازکنی تهران تهران سماء اصول ایمنی، طرز استفاده از محلول های لوله بازکنی اسیدی برندهای مختلف از جمله رافونه، صاف، محشر و سایر اسیدها از جمله اسید سولفوریک و جوهر نمک را ارائه می دهد.

آیا اسید لوله پولیکا را سوراخ می کند؟

قبل از معرفی روش های باز کردن لوله فاضلاب با اسید، ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم که آیا اسید لوله پولیکا را سوراخ می کند؟ اسیدها از نظر قدرت خورندگی تفاوت زیادی با هم دارند و تاثیرات متفاوتی روی لوله های فاضلاب ایجاد می کنند. در اغلب مواقع ورودی این مواد به داخل لوله های فاضلاب باعث باز شدن چسب لوله شده و در نهایت منجر به نشت لوله می شود. در صورت استفاده مداوم و طولانی مدت از اسیدهای قوی برای باز کردن لوله های پولیکا احتمال سوراخ شدن آنها وجود دارد. به همین دلیل بدترین روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب به شمار می روند.
اغلب محلول های اسید لوله بازکنی خورندگی پایین تری نسبت به اسید خالص دارند. در نتیجه استفاده کم از آنها به ندرت باعث سوراخ شدن لوله های پلاستیکی و پولیکا می شود.

باز کردن لوله فاضلاب با اسید سولفوریک

اسید سولفوریک یکی از قوی ترین انواع اسید است و به شدت باعث خوردگی سطوح می شود. با توجه به اینکه این محلول باعث اکسید شدن سطوح می شود، در نتیجه سوختگی های بسیار شدید را به همراه دارد. در صورت تماس پوست بدن با این ماده شاهد سوختگی خواهید بود. علاوه براین، بخار تولید شده در اثر واکنش اسید سولفوریک با آب داخل لوله ها منجر به مسمویت و عفونت سیستم تنفسی می شود.
باز کردن لوله فاضلاب با اسید سوفلوریک را به هیپ عنوان پیشنهاد نمی دهیم و بهتر است آن را با سایر محلول های لوله بازکنی جایگزین کنید. اما اگر به هر دلیل قضا استفاده از این ماده را دارید، مراحل زیر را می توانید طی کنید:

 • سیستم تهویه را روشن کرده و درب و پنجره ها را باز کنید.
 • عینک، ماسک و دستکش را فراموش نکنید.
 • با احتیاط کامل حدود یک فنجان اسید را داخل لوله بریزید.
 • بعد از یک دقیقه آب را وارد لوله کنید تا اسید و گرفتگی های تجزیه شده در لوله شستشو داده شود.

دقت داشته باشید که نباید زمان طولانی اسید با لوله های فاضلاب تماس داشته باشد. در غیر این صورت باعث سوراخ شدن لوله و خوردگی آن می شود. علاوه براین، به هیچ عنوان کودکان نباید در این محیط حضور داشته باشند.

باز کردن لوله فاضلاب با جوهر نمک

از دیگر مواد اسیدی برای باز کردن لوله های فاضلاب، جوهر نمک یا اسید هیدروکلریک است. جوهر نمک بعد از تماس با آب گرمای بسیار زیادی تولید می کند. این گرما شرایط را برای باز شدن جرم های روغنی در جداره لوله فاضلاب حمام و آشپزخانه فراهم می کند. مانند سایر مواد اسیدی، جوهر نمک نیز باعث سوختگی پوست و آسیب به چشم و سیستم تنفسی می شود. به همین دلیل نباید بدون ماسک، دستکش و عینک از آن استفاده کنید.

 • بعد از باز کردن درب و پنجره و روشن کردن سیستم تهویه، نیم لیتر جوهر نمک را داخل لوله فاضلاب بریزید.
 • بعد از یک ساعت آب را ابتدا آهسته وارد لوله کنید. اگر گرفتگی لوله ها باز شده است، آب بیشتری را با فشار بالاتر وارد لوله ها کنید.
 • اگر جوهر نمک جامد است، حدود یک فنجان از آن را در دهانه چاه قرار دهید و آب را بسیار آهسته روی آن بریزید تا به مرور باز شده و وارد لوله شود.

باز کردن لوله فاضلاب با جوهر نمک

طریقه استفاده از اسید لوله بازکنی

اسیدهای لوله بازکنی در بازار دارای تنوع بالایی از نظر برند و درصد اسید هستند. به همین دلیل هر یک از برندها دستورالعمل را برای استفاده از محصولات خود روی بسته بندی درج کرده است. در ادامه نحوه استفاده از محلول لوله بازکنی چند برند پرکاربرد را ارائه می دهیم:

طرز استفاده از لوله بازکن دو قلو رافونه

محلول های لوله بازکنی رافونه دوقلو هستند و برای باز کردن بسیاری از انواع گرفتگی لوله های فاضلاب حمام، آشپزخانه و توالت می توان از آنها استفاده کرد. نحوه استفاده از این محلول به صورت زیر است:

 • ابتدا یک فنجان از محلول شماره یک را داخل لوله بریزید. با ریختن این محلول در لوله ها جرم های روغنی ذوب شده و از بین می رود. به همین دلیل برای باز کردن لوله فاضلاب حمام این محلول کاربرد دارد.
 • بعد از حدود 20 دقیقه محلول شماره دو را داخل لوله بریزید. در این مرحله رسوب های قوی تر از لوله ها جدا می شوند.
 • بعد از نیم ساعت آب را داخل لوله بریزید تا کاملا مسیر عبور فاضلاب شستشو داده شود.

طرز استفاده از لوله بازکن محشر

برای استفاده از اسید لوله بازکنی محشر پیشنهاد می کنیم دستورالعمل روی بسته بندی را مطالعه کنید. مراحل کار باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب با اسید محشر عبارتند از:

 • ابتدا درب و پنجره را باز و سیستم تهویه را روشن کنید.
 • حدود یک فنجان از محلول را داخل لوله فاضلاب بریزید.
 • بعد از نیم ساعت آب را وارد لوله ها کنید تا مسیر عبور فاضلاب باز شود.

طریق استفاده از محلول لوله بازکنی صاف

یکی دیگر از برندهای شناخته شده ایرانی در تولید محلول های لوله بازکنی، صاف است. برای باز کردن لوله فاضلاب با اسید صاف گام های زیر را باید طی کنید:

 • حدود نیم لیتر از محلول را داخل لوله فاضلاب بریزید.
 • بعد از 20 دقیقه آب را با فشار کم وارد لوله کنید. اگر گرفتگی ها باز شده اند، مقدار بیشتری آب را با فشار بالا وارد لوله کنید.

نکات مهم در باز کردن لوله فاضلاب با اسید

تفاوتی ندارد که کدام محلول اسیدی را برای باز کردن لوله های فاضلاب انتخاب کرده اید، در هر صورت نکات زیر باید رعایت شوند:

 • قبل از استفاده از اسیدهای لوله بازکنی درب و پنجره را باز و سیستم تهویه را روشن کنید.
 • کودکان را از محل دور کنید.
 • از ماسک، دستکش و عینک استفاده کنید.
 • از نزدیک کردن صورت به دهانه چاه جدا خودداری کنید.
 • بیش از اندازه از محلول های اسیدی برای باز کردن گرفتگی لوله های فاضلاب استفاده نکنید.
 • اسید برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب با سیمان و مصالح ساختمانی مناسب نیست.
 • در صورت تماس اسید با پوست و چشم بلافاصله آن را شستشو دهید و به پزشک مراجعه کنید.

فنر برقی؛ بهترین جایگزین اسید لوله بازکنی

اسیدهای لوله بازکنی مشکلات زیادی به می توانند به همراه داشته باشند و به همین دلیل بهتر است از روش های امن تر استفاده کنید. باز کردن لوله فاضلاب با فنر برقی یکی از بهترین و مطمئن ترین روش ها برای باز کردن هر نوع گرفتگی لوله فاضلاب است. این خدمات توسط تهران سماء در تمام مناطق تهران به صورت تضمینی در تمام روزهای هفته و 24 ساعته ارائه می شود.

به خدمات ما امتیاز بدید

خدمات شبانه روزی

تعمیر توالت فرنگی

تعمیر توالت فرنگی

تعمیر توالت فرنگی در تهران یکی از خدمات ارائه شده در مجموعه تهران سماء با کیفیت تضمین شده، فوری و شبانه روزی است. این خدمات توسط تعمیرکار توالت فرنگی در…
رفع نم و رطوبت ساختمان

رفع نم و رطوبت دیوار و سقف ساختمان

رفع نم و رطوبت دیوار، کف و سقف ساختمان بدون تخریب از جمله خدمات ارائه شده در مجموعه لوله بازکنی تهران سماء می باشد که با بالاترین کیفیت اجرا میشود.…
لایروبی چاه

لایروبی و کف تراشی چاه فاضلاب

لایروبی چاهنیاز به لایروبی چاه فاضلاب دارید؟ در تهران ساکن هستید؟  ما چاه شما را در کوتاه ترین زمان لایروبی و تعمیر می کنیم خدمات لایروبی چاه و شبکه فاضلاب توسط مقنی…
حفر چاه آب و فاضلاب

حفر چاه نو

حفر چاهحفر چاه نو حفر چاه آب و فاضلاب در تهران (تضمینی و ارزان) حفاری چاه در کوتاه ترین زمان و بهترین کیفیت خدمات حفر چاه آب و فاضلاب دستی توسط…
تشخیص ترکیدگی لوله در تهران

تشخیص ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاهآیا در پی تشخیص محل نشتی و ترکیدگی لوله آب با دستگاه نشت یاب هستید ؟ ما مشکل نشتی لوله و نم دیوار را در کوتاه…
تخلیه چاه

تخلیه چاه

تخلیه چاه تهراندر تهران ساکن هستید؟ چاه فاضلاب شما پر شده؟ ما چاه توالت را در کوتاه ترین زمان تخلیه می کنیم خدمات تخلیه چاه تهران با پمپ لجن کش و…
لوله بازکنی در تهران شبانه روزی

لوله بازکنی تهران

لوله بازکنی تهرانلوله بازکنی تهران با بازدید و مشاوره رایگان ساکن تهران هستید؟ لوله فاضلاب شما دچار گرفتگی شده؟ ما مشکل شما را در کوتاه ترین زمان حل می کنیم…

سایر مناطق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.